poniedziałek, 29 lipca 2013

Moje małe Zakopane

Jak już wspominałam w tym roku raczej na pewno mogę wybić sobie z głowy prawdziwe wakacje. Dlatego też pozostaje mi jedynie wybierać się na krótkie weekendowe wypady. Zawsze w takich sytuacjach punktem obowiązkowym moich letnich eskapad jest Karpacz.
Karpacz to takie małe Zakopane zlokalizowane w województwie dolnośląskim, w paśmie Sudetów Zachodnich, u podnóża Śnieżki oraz w dolinie rzeki Łomnica. Miasteczko liczy zaledwie 5 tys. mieszkańców i jest miejscem typowo turystycznym. Wzdłuż całej głównej ulicy funkcjonuje pełno restauracji, barów, oraz zajazdów. Jednak nie jestem w stanie stwierdzić, które miejsce jest najlepsze, ponieważ zawsze jak spędzamy wolny czas w Karpaczu to głównie żywimy się na szlaku, ale wszystko do początku. 
Przynajmniej raz do roku muszę przejść szlakiem na samą Śnieżkę. Pozwala mi to na zrelaksowanie się, podziwianie pięknych widoków. Moim ulubionym szlakiem jest ten, dzięki któremu w drodze na górę mijamy dwa przepięknie zlokalizowane schroniska PTTK "Samotnia" oraz "Strzecha Akademicka". "Samotnia" to jedno z najstarszych i najpiękniejszych schronisk usytuowanych w Karkonoszach. Pierwsze wzmianki o domu nad jeziorem pochodzą z 1670 roku. Od 1966 roku z oddaniem prowadzone przez rodzinę Siemaszko. Idealne miejsce dla osób, które pragną wyciszenia. Drugie schronisko "Strzecha Akademicka" położone jest 1258 m.n.p.m i oddalone jest o 10 minut drogi od "Samotni". Pierwotnie była to pasterska buda, którą z czasem pod wpływem ruchu turystycznego rozbudowano. Obecnie w schronisko oferuje 140 miejsc noclegowych. U końca wędrówki oczywiście jest Śnieżka najwyższy szczyt w Karkonoszach tj. 1602 m.n.p.m. i muszę Wam przyznać, że nic tak dobrze nie smakuje jak przypalony krokiet i barszcz czerwony z torebki po kilku godzinnej wyprawie zakończonej na szczycie góry. No dobrze ale co można robić w Karpaczu jeśli nie lubi się aktywnej turystyki górskiej. A no właśnie oprócz szerokiej gamy gastronomicznej miasto oferuje dwie zjeżdżalnie rynnową i szynową, które zachwycą każde dziecko a także niejednego dorosłego. Można się również wybrać do muzeum zabawek, parku linowego, western city czy parku miniatur. Znaną atrakcją turystyczną jest również kościół Wang, który zbudowany został bez użycia gwoździ. A ci którzy chcieli by jednak znaleźć się na Śnieżce i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki mogą udać się na wyciąg.
Jak widać Karpacz to miejsce dla każdego małego i dużego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz