wtorek, 2 lutego 2016

Dziewczynka. Życie w cieniu Romana Polańskiego

Jeśli zapytam się Was kim jest Roman Polański, zapewne większość będzie wiedzieć o kogo chodzi. A czy jeśli poproszę Was o odpowiedź dlaczego człowiek ten, uciekł z USA, to znaczna część udzieli mniej lub bardziej prawidłowej odpowiedzi. Jednak kto zadał sobie odrobinę trudu, aby poznać wersję drugiej strony tego zdarzenia. Roman Polański, światowej sławy reżyser żydowskiego pochodzenia. Boleśnie doświadczony przez wydarzenia II Wojny Światowej oraz śmierć swojej żony i nienarodzonego dziecka, brutalnie zamordowanych we własnym domu przez grupę Mansona. Jeśli miałabym powiedzieć z czym kojarzy mi się postać Romana to wymieniłabym przede wszystkim "Pianistę", "Dziecko Rosmery" oraz aferę związaną z molestowaniem 16-letniej dziewczynki. Jako, że jestem osobą, która pochopnie nie wydaje osądów, jak tylko zobaczyła, że istnieje książka opisująca relacje drugiej czyli Samanthy Geimer, nie zastanawiałam się długo i musiałam ją mieć.

Był rok 1977 Samanta była wówczas 16-letnią dziewczynką z Kalifornii, która jak każda nastolatka marzyła o karierze gwiazdy filmowej. Dlatego też w momencie kiedy nadarzyła się okazja na poważną sesje zdjęciową wykonaną przez "tego" Polańskiego, matka dziewczyny szybko podjęła decyzje. Wśród obserwatorów całej sytuacji krąży przeświadczenie, iż to właśnie matka Samanty popchnęła ją w ręce zdemoralizowanego reżysera. Z perspektywy czytelnika stwierdzam, że chciała żeby córka osiągnęła to czego jej samej się nie udało. Samanta w swojej książce opisuje nie tylko sam moment zdarzenia, ale także traumę i ostracyzm z jakim spotkała się po upublicznieniu  skandalu. Zarówno jej nastoletnie jak i dorosłe życie napiętnowane było wstydem. lękiem oraz buntem wobec świata. Jednak na przekór wszystkim Geimer postanowiła wybaczyć swojemu oprawcy. Dzięki temu w jakiś sposób odzyskała wewnętrzną równowagę.

Nie chciałabym Wam nakreślać całej historii, napiszę jedynie, że lektura "Dziewczynki" pozwoliła mi na zrozumienie całego kontekstu zdarzenia i jego późniejszych konsekwencji. Pozwoliła również zrozumieć, dlaczego Roman Polański postanowił uciekać przed wymiarem sprawiedliwości. Nie żebym kogokolwiek usprawiedliwiała, ale w każdej sytuacji warto znać relacje wszystkich stron.

 Dziewczynka. Życie w cieniu Romana Polańskiego
Wydawnictwo Pascal
Ocena  **** /*****
 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz